3 Ocak 2017 Salı

Korku Meditasyonu


Kişisel değişim ve dönüşüm sürecinin belki de en önemli bölümü korkularımızın farkındalığı ve sevgiye dönüştürülmesidir. Korku enerjisini, sevginin olmadığı hal olarak da düşünebilirsiniz. Koşulsuz sevginin olmadığı her anımızda negatif, yani korku enerjisi içinde olduğumuzu biliriz. Korku enerjisinin en belirgin dışavurumu ise, başta öfke ve kızgınlık olmak üzere, acı çekme ve üzüntü gibi hallerdir.
Sizler eşinize, işinize, çocuğunuza, anne ve babanıza, evinize, arabanıza, sahip olduğunuzu sandığınız her şeye hangi korkularla bağlı olduğunuzu biliyor musunuz?
Olaylara hangi korkularla baktığımızı nasıl buluruz? Beraber olacağımız insanları hangi korkularla seçiyoruz ya da seçmiyoruz? Bu korkuları nasıl sevgiye dönüştürürüz?
Öncelikle kendi kendinize karşı dürüst olun. Bilin ki içinizde bulacağınız Canavar herkeste var ve bütün hayatımızı bu canavarı saklamak üzere organize etmekteyiz. Halbuki bu dünyada olma amacımız onu farkedip ehlileştirmektir. Şimdi cesaretle kendimizi keşfe çıkalım.

Herhangi biri canımızı sıktığında ya da canımızı sıkan bir olay olduğunda, ilk yapacağımız bu olanın bizim en yüce hayrımıza olduğunu kabul etmektir. Burada, bizim sınırlı aklımızın almadığı ama bizi özümüzdeki sınırsız zekaya ve sevgiye yaklaştıran bir mesaj vardır. Kendimize sorular sormaya başlarız. Bu sorular bizi, olayı algılayan korkularımıza götürecektir. Mesajı yüksek bir enerjiden alacağız. Bu yüzden gözlerimizi kapatıp, vücudumuzu gevşetip meditasyon haline geçmeliyiz. Cevapları aklımızla bulmak yerine kalbimizden duymaya odaklanmalıyız.
Bu çalışmayı sizin yerinize kimse yapamaz. Önce değişmek isteyeceksiniz. Bunun olabileceğine inanacaksınız. İnanmadığınız hiç bir şeyi gerçekleştiremezsiniz.
Ben hayata hangi zihinle ve inançla bakarsam öyle bir hayat yaşarım. Benim bilinçaltım, başka bir çok insan kadar zeki olmadığıma, dolayısı ile Başarılı, değerli ve güçlü olamayacağıma inanıyorsa, benim egom bu eksiklerim ortaya çıkmasın diye beni korumak adına eksiklerimi tamamlayabilecek zeki bir insan bulacaktır.
Korkularımızı sevgiye dönüştürmek için neler yapabiliriz?
KORKU MEDİTASYONU
Rahat bir yere oturuyor ve bütün vücudumuzu gevşetiyoruz. Gözlerimiz kapalı, birkaç kez derin nefes alıp veriyoruz;
“Benim …………. korkum var.
Ben……………… korkumu kabul ediyorum.
Ben …………….. korkumu şu anda sevgiye dönüştürmeye niyet ettim.
Ben …………….. korkumu seviyorum.”
diyoruz ve kalbimizden hayal edebildiğimiz en güzel pembelikleri çıkarıyoruz. Noktalı yerlere kendimizde yüksek olan korkulardan birinin adını yerleştirerek, her bir korkumuz için bu meditasyonu tekrar ediyoruz. Bu meditasyonu günde bir kere uykuya dalma saatlerinin dışındaki zamanlarda yapıyoruz.
Gün içinde korku duygusu yükselirse, buna bir örnek verelim
Yolda yürürken adamın biri ayağımıza bastı ve geçti. Adama saldırmak yerine, hatırlayıp;
“Bu benim değersizlik duygum.
Ben kendimi değersizlik duygum olduğu halimle kabul ediyorum.
Ben kendimi değersizlik duygum olduğu halimle seviyorum.”
diye bir kaç kez yineliyoruz. Evimize döndüğümüzde derhal noktalı yerlere ‘değersizlik’ yerleştirerek korku meditasyonumuzu yapıyoruz.
Bu kayıtları değiştirebilmek için bolca tekrar etmemiz gerekir. Herhalde büyüklerimizin “Bir şeyi kırk kere söylersen olur.” sözü buradan geliyor. Kırk kere söylersen bilinçaltı ona inanır ve inandığını da oluşturur. “Ben değersizim.” kaydına dönersek. Bunu değiştirmek için bütün gün tekrar edeceğim cümleler şöyle:
Ben değerliyim.
Ben değerli olduğumu kabul ediyorum.
Ben değerli olduğumu biliyorum ve buna inanıyorum.
Ben değerli olduğum için kendimi takdir ediyorum.
Ben değerli olduğum için şükrediyorum.
Ben kocamsız değerliyim.
babamsız (değerinizi kime ve neye bağladıysanız)
parasız (neyle ya da kimle değerli olduğunuzu sanıyorsanız)
Ben ………sız değerli olduğumu kabul ediyorum.
Ben ………sız değerli olduğumu biliyorum ve buna inanıyorum.
Ben ………sız değerli olduğum için kendimi takdir ediyorum.
Ben ………sız değerli olduğum için şükrediyorum.
“Ben herkese değer veriyorum.”
“Ben kendi değerime sahip çıkıyorum.”
gibi olumlamaları yukarıda koyu renkli yazılmış kelimeleri kullanarak beşleme halinde tekrar ediyoruz. Kabul etmek, inanmak, takdir etmek ve şükretmek kelimelerinin enerjisi çok yüksektir. Bu olumlamaları gün içinde her yerde yapabilirsiniz. Arabada, bulaşık yıkarken, banyo yaparken, yemek yaparken, spor yaparken, vs. Önceleri pek hissedemeden papağan gibi tekrar ediyor görünseniz de sonra bunu gerçekten hissetmeye başladığınızı göreceksiniz. Hiç birşey olmasa bile bu tekrarlar sizi negatif düşünce üretmekten uzak tutacaktır. Geçmiş hayıflanması ya da gelecek endişesi yapmaktansa, bu tekrarlar sizi anda yani yüksek enerjide tutacaktır. Buna inanmaya başladığınız zaman hayatınızın nasıl değiştiğini göreceksiniz. Bu oyunun en keyifli yerlerinden biridir.
Değişimi ancak kararlılıkla ve inançla yapabilirsiniz. Değişime niyet edin, karar verin ve kararınızda kararlılıkla kalın.
KORKULAR:
Aşağıdaki listede kendinizde var olduğunu tespit edebileceğiniz temel, en derin ruhsal korkuların bir listesi vardır. Kendinizdeki korkuları bulmanızda bu listeden faydalanabilirsiniz. Ancak, her insanın içsel enerjisinde farklılıklar vardır. Buradaki korkular herkesin içsel enerjisinde varsa da, herkesdeki etki derecesi farklıdır. Yalnızlık korkusuna sahip iki kişinin bu korkuyu deneyimleme şekli ve ölçüsü farklı olacaktır. Bu nedenle, bu listeyi kendinizi keşfetmekte bir araç olarak kullanmanızı öneririz. Bu keşifte kendinizde bazı yan korkular da bulabilirsiniz. Bu korkularınızı da temel korkunuzla birlikte çalışın. Hergün yapacağınız düzenli bir çalışmanın ardından kokru enerjinizin yerini sevgiye bıraktığını göreceksiniz. Keyifli dönüşümler!…

Temel Ruhsal Korkuların Listesi :
Değersizlik korkusu
Güçsüzlük korkusu
Güvensizlik korkusu
Yokluk korkusu
Parasızlık korkusu
Kaybetme korkusu
Yalnızlık korkusu
Yetersizlik korkusu
Başarısızlık korkusu
Yok olma korkusu
Esir olma korkusu
Hastalık korkusu
Suçlanma korkusu
İncitilme korkusu
Acı çekme korkusu
Sevilmeme korkusu
Dışlanma korkusu
Reddedilme korkusu
Çaresizlik korkusu
Acizlik korkusu
Ayrılık korkusu
Terk edilme korkusu
Aşağılanma korkusu
Onaylanmama korkusu
Ölüm korkusu
Bırakma korkusu
Aldatılma korkusu
Kandırılma korkusu

Kendini ifade edememe korkusu
-Alıntıdır-
iletişim : lenayla@outlook.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder